sunnuntai 12. maaliskuuta 2017

KymS liigaan!

Kymen Shakin ykkösjoukkue on voittanut shakin 1 divisioonan lohko B:n ja nousee SM-liigaan kaudelle 2017-18!

Hermoja raastavien vaiheiden jälkeen, ratkaisevassa ottelussa, Joensuun Shakkikerho voitti Helsingin Shakkiklubin 2. joukkueen VAIN 2-6 ja näin JoeSK:n "maaliero" ei riitä nostamaan heitä KymS:n edelle.

Sarjan tilanteesta tuli jännittävää lauantaina kun KymS kaikkien yllätykseksi kärsi kauden ensimmäisen tappion. Matinkylän Shakkikerhon kakkosjoukkue vei kerhomme kotiluolasta sarjapisteet mukaansa 2-3 luvuin (KymS:n pisteen tekijät Sarwer ja Lehtosaari, nollat Nippula, Väkevä ja Paronen).

Erityisen makeaksi HSK:n tuloksen tekee se, että KymS:n kannalta vaaditut 2 pistettä ottivat Tauno Turtiainen FM Risto Nokalta (Nokan selo 273 pistettä Turtiaista korkeampi) ja Oliver Wartiovaara voitti 180 selopistettä kovemman Tapani Mustosen.

Lopputaulukko:

1. Divisioona lohko B

KymS            7   6  0  1   29 -  8  12 --> SM-liigaan
----------------------------------------- 
JoeSK           7   6  0  1   28 -  8  12
MatSK 2         7   5  1  1   24 -  8  11
LahS            6   2  1  3   12 - 16   5
Remi            6   2  1  3   12 - 20   5
KäpSK           6   1  1  4    9 - 27   3
-----------------------------------------
TammerSh 3      6   1  0  5    8 - 21   2 --> 2. divisioonaan
 
KymS1:ssä kuluneella kaudella pelasivat:

Alexander Kochyev 3/4
Jukka Puranen 4,5/6
Jeff Sarwer 5,5/6
Timo Nippula 2,5/7
Mauri Lehtosaari 5,5/7
Jani Väkevä 3/5
Jussi Upero 5/7
Bazhen Radkov 3/4
Petteri Paronen 3/4
Jyrki Raki 3/4
Samu Montonen 0,5 /1

KymS 2 jatkaa 2. divisioonassa:

1. ESK, Espoo          6  11  +14  --> I DIV.
----------------------------------
2. I-HSK, Helsinki     6  10  +11
3. LauttSK, Helsinki   6   6  0
4. HSK III, Helsinki   6   5  -3
5. KymS II, Kotka      6   4  -10
----------------------------------
6. MeRa, Helsinki      6   3  -3   --> III DIV.
7. Remi II, Vantaa     6   3  -9   --> III DIV.

perjantai 24. helmikuuta 2017

Kymsin tasaselokisa 19.02.2017

   A-RYHMÄ           SELO   1.   2.   3.   4.   5.   6.    P  VAST  T-OD MSELO
  2 Upero J         2179  m= 5 v+ 1 m+ 3 v+ 6 m+ 4 v+ 8  5,5 2002  1,24 2295
  3 Rauramaa K      2056  m+ 6 v+ 5 v- 2 m+ 1 v+ 7 m= 9  4,5 1998  1,08 2167
  4 Montonen S      2017  m= 1 v+ 6 m+ 7 v+ 5 v- 2 m+18  4,5 1926  1,26 2101
  1 Lehtosaari M    2215  v= 4 m- 2 m+ 5 v- 3 m+ 6 v+11  3,5 1962 -1,03 2130
  9 Pousi J         1760  v+10 m= 7 m- 6 v+ 8 m- 5 v= 3  3,0 1882  0,90 1786
  7 Vehkalahti V    1876  m+ 8 v= 9 v- 4 m=10 m- 3 v+16  3,0 1776 -0,60 1824
  8 Latvio E        1763  v- 7 m+10 v+13 m- 9 v=18 m- 2  2,5 1715 -0,82 1712
  6 Peltola L       1974  v- 3 m- 4 v+ 9 m- 2 v- 1 m+14  2,0 1956 -0,96 1897
  5 Peurala J       1986  v= 2 m- 3 v- 1 m- 4 v+ 9 m-10  1,5 1978 -1,50 1952

  B-RYHMÄ           SELO   1.   2.   3.   4.   5.   6.    P  VAST  T-OD MSELO
 18 Pohjola J       1323  m+17 v+12 m+15 v+11 m= 8 v- 4  4,5 1619  3,26 1580
 16 Häkkinen T      1423  v+15 m+14 v-10 m+17 v+12 m- 7  4,0 1566  1,97 1560
 11 Modilainen T    1558  m+12 v-13 v+14 m-18 v+10 m- 1  3,0 1619  0,12 1585
 12 Joutsijärvi K   1517  v-11 m-18 v+17 m+13 m-16 v+15  3,0 1446 -0,57 1460
 10 Heino A         1638  m- 9 v- 8 m+16 v= 7 m-11 v+ 5  2,5 1728  0,15 1579
 13 Ruokokoski H    1513  v=14 m+11 m- 8 v-12 m+15 v-17  2,5 1534 -0,36 1529
 15 Mäkinen P       1457  m-16 v+17 v-18 m+14 v-13 m-12  2,0 1447 -1,08 1401
 14 Ahonen M        1506  m=13 v-16 m-11 v-15 m+17 v- 6  1,5 1554 -1,29 1396
 17 Heinonen T      1400  v-18 m-15 m-12 v-16 v-14 m+13  1,0 1457 -1,55 1207

perjantai 3. helmikuuta 2017

2. divisioona jatkuu Karhulassa

4.2. pelataan 2. divisioonan ottelu KymS2 - I-HSK Karhulassa klo 12.00

KymS - I-HSK 0-5

Samu Montonen - Harry Mansner 0-1
Jan Engelberg - Harri Hytönen 0-1
Janne Pousi - Per Ertbjerg 0-1
Ilari Heinilä - Tuomo Pasanen 0-1
Tuukka Inkinen - Paavo Väisänen 0-1

KymS1 vuorostaan matkustaa Vantaalle ja kohtaa Remin 1. divisioonan B-lohkon ottelusa.

Remi - KymS 0-4
Markus Kiili - Alexander Kochyev 0-1
Dmitri Tumanov - Jukka Puranen ½
Kimmo Karvinen - Jeff Sarwer 0-1
Timo Rönngvist - Timo Nippula ½
Tomi Veteläinen - Mauri Lehtosaari 0-1
Kari Eklund - Jani Väkevä 0-1
Kalle Kumpulainen - Jussi Upero ½
Leo Peltola - Jyrki Raki ½

sunnuntai 15. tammikuuta 2017

Shakinpäivän 4 kaupungin ottelu

KymS järjesti Karhulassa 15.1.2017 kaupunkiottelun. Alunperin 5. kaupungin otteluksi tarkoitettu tapahtuma tiivistyi lopulta 4 kaupungin väliseksi taistoksi. Joukkueet saatiin kasaan Haminan, Kotkan, Loviisan ja Porvoon väreissä taistelleista pelaajista. Turnauksessa pelattiin jokainen joukkue jokaista joukkuetta vastaan, 3 kierroksen täyskierroskilpailu niin, että ensin 1 yhden pelin nopean shakin ottelu ja sen jälkeen 4 pikapeliä / kerran jokaista vastustajajoukkueen pelaajaa vastaan.

Turnauksen voittoon lopulta kiri Loviisan joukkue parin pistelaskun tarkastuskierroksen jälkeen. Loviisan menestyksekkäässä joukkueessa pelasivat Jyrki Raki, Tapio Tuomala, Bengt Peltonen ja Seppo Rönkkö.

Joukkueiden tulokset:

1. Loviisa 42 /60
 Jyrki Raki 11/15
 Tapio Tuomala 13
 Bengt Peltonen 10½
 Seppo Rönkkö 7½

2. Kotka 33
 Mauri Lehtosaari 7 /10
 Jevgeni Kholopov 3 /5
 Samu Montonen 11½ /15
 Martti Mujunen 3½ /9
 Ilari Heinilä 5 /6
 Toivo Modilainen 3 /15

3. Hamina 27½
Jussi Upero 12½ /15
Janne Pousi 8
Tuukka Inkinen 5½
Tauno Häkkinen 1½

4. Porvoo 17½
Raine Heikkilä 4½
Lindholm 2½
Hannu Lumppio 5½
J. Nieminen 5

Kierrostulokset:

Hamina - Kotka 7½ - 12½
 Jussi Upero 4½
 Janne Pousi 1
Tuukka Inkinen 1
Tauno Häkkinen 1

 Jevgeni Kholopov 3
 Samu Montonen 3½
 Ilari Heinilä 4
 Toivo Modilainen 2
(vara pelaajat Mauri Lehtosaari ja Martti Mujunen)

Loviisa - Porvoo 16½ - 2½
 Jyrki Raki 5
 Tapio Tuomala 5
 Bengt Peltonen 4
 Seppo Rönkkö 2½

 Raine Heikkilä ½
 T. Lindholm ½
 Hannu Lumppio ½
 J. Nieminen 1

2. Kierros

Kotka - Loviisa 6½ - 13½
 Lehtosaari 2
 Montonen 3
 Mujunen 1/4
 Heinilä 0/1

 Raki 4
 Tuomala 4
 Peltonen 3½
 Rönkkö 2

Hamina - Porvoo 12 - 8
 Upero 5
 Pousi 4
 Inkinen 2½
 Häkkinen ½

 Heikkilä 2½
 Lindholm 1
 Lumppio 2½
 Nieminen 2

3. kierros

Hamina - Loviisa 8 - 12
 Upero 3
 Pousi 3
 Inkinen 2
 Häkkinen 0

 Raki 2
 Tuomala 4
 Peltonen 3
 Rönkkö 3

Porvoo - Kotka 7 - 13
 Heikkilä 1½
 Lindholm 1
 Lumppio 2½
 Nieminen 2

 Lehtosaari 5
 Montonen 5
 Mujunen 2½
 Modilainen ½


lauantai 14. tammikuuta 2017

KymS 1 tänään 14.1. Karhulassa vastassa HSK2

12.00 alkaneen 1. Divisioonan B-lohkon ottelussa tänään pelaavat:

1. Erkki Suomalainen HSK - Jukka Puranen ½
2. Jeff Sarwer - Ilkka Mäkinen HSK 1-0
3. Matti Uimonen HSK - Timo Nippula 1-0
4. Mauri Lehtosaari - Teemu Tiinanen HSK ½
5. Petri Kopsa HSK - Jani Väkevä 0-1
6.  Jussi Upero - Kristian Aura HSK 1-0
7. Ville Mäkinen HSK - Bazhen Radkov 1-0
8. Petteri Paronen - Jury Blinov HSK 1-0

Tulos 4-2!

MeRa - KymS2
1-2

sunnuntai 8. tammikuuta 2017

tasaseloturnaus shym 07.01.2017

 LOPPUTULOKSET 
  ham   tasaseloturnaus shym 07.01.2017    Kierros:  6
 
 
  A-ryhmä                                 1.   2.   3.   4.   5.   6.    P Selo
  1 Lehtosaari Mauri     KymS      2203 v+ 4 m+ 2 v+ 5 m+ 7 v+ 3 m+ 8  6,0 2213
  2 Montonen Samu        KymS      2019 m+ 6 v- 1 m+ 3 v+12 v+ 4 m= 7  4,5 2031
  3 Rauramaa Julius      MatSK     2023 v= 5 m= 4 v- 2 m+ 8 m- 1 v+ 6  3,0 2025
  4 Äijälä Jouko         LahS      2057 m- 1 v= 3 m+ 6 v+18 m- 2 v= 5  3,0 2056
  5 Rauramaa Kari        MatSK     2067 m= 3 v+12 m- 1 v- 6 v+ 8 m= 4  3,0 2066
  6 Lahdelma Henri       MatSK     2001 v- 2 m+ 8 v- 4 m+ 5 v+ 7 m- 3  3,0 2003
  7 Mujunen Martti       KymS      1960 v= 8 m+18 m+12 v- 1 m- 6 v= 2  3,0 1963
  8 Peltola Leo          Remi      1977 m= 7 v- 6 m+ 9 v- 3 m- 5 v- 1  1,5 1969
 
  B-ryhmä                                 1.   2.   3.   4.   5.   6.    P Selo
  9 Karppinen Martti     LahS      1840 v=13 m+10 v- 8 m-14 v+18 m+20  3,5 1840
 10 Latvio Erkki         TSY       1759 m=11 v- 9 m+16 v+15 v-13 m+14  3,5 1763
 11 Tolsa Matti          SHYM      1750 v=10 m-13 v-14 m+17 m+16 v+23  3,5 1748
 12 Pitkänen Jorma       LahS      1923 v+18 m- 5 v- 7 m- 2 v+14 m+13  3,0 1922
 13 Inkinen Tuukka       KymS      1764 m= 9 v+11 m-18 v=16 m+10 v-12  3,0 1768
 14 Alamäki Jaakko       LprSK     1736 m-16 v+15 m+11 v+ 9 m-12 v-10  3,0 1739
 15 Heikkilä Raine       PorvSK    1666 v=17 m-14 v+20 m-10 v+22 m=19  3,0 1659
 16 Heino Aimo           LahS      1671 v+14 m+17 v-10 m=13 v-11 m-18  2,5 1673
 17 Ahonen Markku O.     LprSK     1567 m=15 v-16 m+22 v-11 m-21 v+25  2,5 1562
 18 Vehkalahti Veli      LahS      1878 m-12 v- 7 v+13 m- 4 m- 9 v+16  2,0 1869
 
  C-ryhmä                                 1.   2.   3.   4.   5.   6.    P Selo
 19 Häkkinen Tauno       KymS      1395 m+24 v+26 m+23 v-22 m+25 v=15  4,5 1420
 20 Mäkinen Pekka        HartSK    1433 m+23 v+22 m-15 v+26 m+24 v- 9  4,0 1455
 21 Joutsijärvi Kalervo  HartSK    1509 m-22 v-23 v+25 m+24 v+17 m+26  4,0 1514
 22 Modilainen Toivo     KymS      1565 v+21 m-20 v-17 m+19 m-15 v+24  3,0 1558
 23 Seppälä Jyrki        Shym     U1500 v-20 m+21 v-19 m+25 v+26 m-11  3,0 1431
 24 Heinonen Toivo       HartSK    1412 v-19 m+25 m+26 v-21 v-20 m-22  2,0 1398
 25 Aaro Arvila          Kyms     U1250 m+26 v-24 m-21 v-23 v-19 m-17  1,0 1307
 26 Yletyinen Samu       Kyms     U1250 v-25 m-19 v-24 m-20 m-23 v-21  0,0 1217

lauantai 7. tammikuuta 2017

Kevätkausi käynnistyy

Maanantaina 9.1. pelataan tammikuun kuukausipikapeli. Tervetuloa!

Lauantaina 14. 1. Karhulassa kohtaavat KymS 1 ja HKS2 ottelu alkaa klo 12.00.

Sunnuntainan 15.1. pelataan "perinteinen" 5 kaupungin ottelu, Kotka - Kouvola - Hamina - Loviisa - Porvoo jossa otellaan 4. henkisin joukkuein tiukasta kaupunkien välisestä hegemoniasta. Ottelut alkavat 10.00.

Kotkan joukkueen kokoamisesta vastaa Samu Montonen, Kouvolan Mauri Lehtosaari, Loviisan Bengt Peltonen, Haminan Janne Pousi ja Porvoon Raine Heikkilä. Heille voi ilmoittaa halukkuuntensa osallistua.

Helmikuun kuukausipikapeli on vuorossa 2.6. ja 19.2. pelataan kerholla selo kelpoinen nopean shakin ns. tasaselo turnaus. Tästä erillinen kutsu.